Kā mainās ieceļošanas prasības ES un Apvienotajā Karalistē?

Iespējams, Jūs būsiet dzirdējuši, ka mainās ieceļošanas prasības gan ES, gan Apvienotajā Karalistē. Kamēr šīs izmaiņas tiek ieviestas, mēs cītīgi strādājam pie tā, lai atvieglotu šo pāreju mūsu pasažieriem. Lūk, kas Jums jāzina!

 

Jaunas pārbaudes uz ES robežām

ES ievieš divas jaunas robežu pārvaldības sistēmas. Pirmā ir ieceļošanas un izceļošanas sistēma (EES), kas reģistrēs visus ārpussavienības valstu pilsoņus, kuri uz īsu laika periodu ieceļo kādā no 29 valstīm. Tā ietvers biometriskās pārbaudes, piemēram, sejas attēlu un pirkstu nospiedumu fiksēšanu.  

 

Stājoties spēkā EES, Stena Line pasažieriem, kas iebrauks ES caur Holandes ragu vai Šerbūru, būs jārēķinās ar jaunām pārbaudēm (pasažieriem, kas nav ES pilsoņi) un ilgāku izkāpšanu (visiem pasažieriem).  

 

Uzzināt vairāk vietnē Entry Exit System (EES) European Union

 

Īslaicīga ieceļošana Eiropā

Otrs jaunums ir Eiropas ceļošanas informācijas un atļauju sistēmas (ETIAS) ieviešana. Ja esat no valsts, uz kuru neattiecas vīzas prasības un kas nav ES dalībvalsts, piemēram, Apvienotās Karalistes, Jums būs jāpiesakās ETIAS atļaujai, lai īslaicīgi ieceļotu 30 Eiropas valstīs.

 

Lūdzu, ņemiet vērā: 

  • Īslaicīga uzturēšanās nepārsniedz 90 dienas jebkurā 180 dienu periodā.
  • Atļaujai varēs pieteikties par nelielu samaksu.  Ja esat jaunāks par 18 gadiem vai vecāks par 70 gadiem, maksa netiks piemērota.
  • ETIAS atļaujas derīguma termiņš ir trīs gadi vai līdz Jūsu pases derīguma termiņa beigām – atkarībā no tā, kas iestājas pirmais.  
  • Jūs pats esat atbildīgs par pieteikšanos ETIAS atļaujai. To varēs izdarīt tiešsaistē vietnē europa.eu/etias, tiklīdz sistēma sāks darboties. 
  • Lai ieceļotu Īrijā, ETIAS atļauja nebūs vajadzīga. Tas ir tāpēc, ka Īrija neietilpst Šengenas zonā un ieceļošanai tajā nav nepieciešama ETIAS atļauja. Tomēr atkarībā no Jūsu valstspiederības Jums tomēr var būt vajadzīga vīza. 

 

Pašlaik Jums nekas nav jādara, tikai jābūt informētiem par gaidāmajām izmaiņām. Kad sistēma sāks darboties, mēs ziņosim, kā un kur varat pieteikties atļaujai. Šī informācija būs pieejama mūsu tīmekļa vietnes bieži uzdoto jautājumu sadaļā un iekļauta e-pasta vēstulēs pirms Jūsu ceļojuma.

 

Uzzināt vairāk vietnē ETIAS European Union

 

Īslaicīga ieceļošana Apvienotajā Karalistē

Mainās arī ieceļošanas prasības iebraucējiem, kuri ierodas Apvienotajā Karalistē. Ja Jums nav nepieciešama vīza un Jūs plānojat valstī uzturēties īsu laika periodu, kas nepārsniedz sešus mēnešus, Jums būs jāpiesakās Elektroniskajai ceļošanas atļaujai (ETA).  

 

Piemēram, ES pilsoņiem, kas plāno uzturēties Apvienotajā Karalistē divas nedēļas, pirms došanās ceļā būs jāpiesakās ETA. 

 

Lūdzu, ņemiet vērā: 

  • Jūsu pienākums ir pieteikties ETA.  To varēs izdarīt tiešsaistē vai ETA lietotnē, tiklīdz programma sāks darboties. 
  • Pieteikšanās būs par nelielu samaksu.  
  • ETA ļaus Jums atkārtoti apmeklēt Apvienoto Karalisti divu gadu laikā vai līdz pases derīguma termiņa beigām – atkarībā no tā, kas iestājas pirmais. 
  • Ņemot vērā kopējo ceļojumu telpu, Īrijas pilsoņiem nebūs nepieciešama ETA, lai ieceļotu Apvienotajā Karalistē. 
  • Citu valstu pilsoņiem, kuriem nav vajadzīga vīza un kuri ceļo uz Apvienoto Karalisti no Īrijas, būs nepieciešama ETA, ja vien viņi nevarēs pierādīt, ka ir likumīgi Īrijas rezidenti.

 

Apvienotā Karaliste ir apstiprinājusi, ka trešo valstu pilsoņiem, kuriem ceļošanai uz Apvienoto Karalisti nepieciešama ETA, tā būs vajadzīga sākot no 2025. gada 8. janvāra, un tai iespējams pieteikties jau tagad. Eiropas pilsoņiem ETA būs vajadzīga no 2025. gada 2. aprīļa, un pieteikties iespējams no 2025. gada 5. marta.

 

Uzzināt vairāk un pieteikties

 

 

Izmaiņas ieceļojot Apvienotajā Karalistē: imigrācijas dokumenti

 

Apvienotā Karaliste pāriet no fiziskiem imigrācijas dokumentiem uz jaunu tiešsaistes reģistru jeb E-vīzu. Tas nozīmē, ka E-vīza būs nepieciešama tiem ceļotājiem, kuri pašlaik izmanto kādu no minētajiem dokumentiem:

 

  • biometriskās uzturēšanās atļaujas (BRP);
  • pases ar vīzas uzlīmēm / tintes zīmogiem;
  • biometriskās uzturēšanās kartes (BRC).

 

Ja tas attiecas uz Jums, ir laiks rīkoties. Jums būs jāpāriet no fiziskā imigrācijas dokumenta uz E-vīzu vietnē www.gov.uk/eVisa. Ja jums ir BRP, veiciet nomaiņu pirms atļaujas derīguma termiņa beigām 2025. gada 31. martā. Pāreja ir bez maksas, tā neietekmēs Jūsu atļauju ieceļot vai uzturēties Apvienotajā Karalistē, un Jūs varat izmantot līdzšinējo atļauju, lai reģistrētu E-vīzu pēc 2024. gada 31. decembra.